Slovensky English

Slovo čaj pochádza z výslovnosti čínskeho čcha v mandarínskom a kantonskom dialekte.

Čaj je nápoj, ktorý sa zvyčajne pripravuje lúhovaním lístkov rastliny čajovníka, či rôznych rastlín alebo bylín, prípadne sušeného ovocia v horúcej vode.

 

Čajovník latinsky Camellia sinensis je stále zelený neopadávajúci krík z čeľade Theaceae. Hlavné odrody sú Camellia sinensis sinensis a Camellia sinensis assamica.

Camellia sinensis sinensis: Rastie do výšky 2 až 3 metre v prípade, že ju nikto neotrháva, či nestrihá. Je odolný voči chladu a má schopnosť dávať 5cm dlhé listy až po obdobie 100 rokov.

 

Camellia sinensis assamica: Strom, ktorý môže dosiahnuť 14 až 18 metrov výšky a jeho listy sú 15 až 35cm dlhé. Dobre sa mu darí najmä v tropickom podnebí  a môže sa zberať do obdobia 40 rokov.

 

Pre zvýšenie úrody, či pohodlnejší zber čajovníka, sú jeho kríky obvykle udržiavané do výšky jedného metra. Čajovník má svoj pôvod v juhovýchodnej Ázii, pri hraniciach Indie a Činy. Avšak pestuje sa aj na mnohých iných miestach ako domestikovaná rastlina, pokiaľ to podmienky samozrejme dovoľujú.

 

Medzi popredných pestovateľov čajovníka patria predovšetkým krajiny ako Čína, India, Sumatra, Irán, Vietnam,  Srí Lanka, Taiwan, Japonsko, Jáva, Indonézia, Nepál, Austrália, Argentína a Keňa.

 

Listy čajovníka sú tmavozelené a lesklé a zbierajú  sa niekoľkokrát do roka, dokonca sú oblasti, kde zber pretrváva po celý rok. Sú dlhé 3 až 25 cm a široký od 1 do 10 cm. Čajovníku prospieva veľmi teplé a vlhké prostredie s teplotou od 10 do 29,5 °C, ročné zrážky 2 000 až 2 280mm a nadmorská výška 300 až 2 100m nad morom. Takáto kombináciu umožňuje pomalý rast čajovníka. Čím vyššia nadmorská výška, tým listy čajovníka dávajú kvalitnejší výraznejší nálev.

 

Avšak kvalita a chuť čaju sa odvíja aj od iných faktorov ako sú pôda, zber, spracovanie, balenie, skladovanie, doprava.

 

 

Spoznajte príbeh našich čajov
Novinka: Veggie Tea - zeleninové čaje
22 apríl
Pripravili sme pre Vás neuveriteľnú novinku Bercoff Veggie tea , originálnu kolekciu 4 zeleninových čajov s jedinečnou chuťou. Zeleninové čaje sú vhodné na detoxikáciu organizmu, bojujú proti chorobám a posilňujú oslabenú...
Začnite deň kašami Dobré ránko
8 august
Ako prvý na Slovensku prinášame bezgluténove ryžové kaše vhodné aj celiatikov, navyše obohatené o vitamíny B6, B12 a kyselinu listovú. Bezgluténové ryžové kaše prinášame v 2 príchutiach, Čokoládová a Malinová.  ...
Súťaž o 233 skvelých cien už pozná svojich výhercov
5 august
Letná súťaž o 233 skvelých cien, ktorá prebiehala vo vybraných obchodoch v dňoch 15.6. až 15.7.2015, už pozná svojich výhercov. Do súťaže ste sa mohli zapojiť kúpou výrobkov značky BERCOF KLEMBER v minimálnej hodnote 3,- EUR,...

Copyright © 2014 KLEMBER s. r. o. | Dizajn 4ME MEDIA s. r. o. a Weblike

Používame súbory cookie k analýze návštevnosti a aby sme mohli naše webové stránky lepšie prispôsobiť Vašim potrebám. Používaním našich webových stránok súhlasíte s ukladaním súborov cookie na Vašom počítači, tablete alebo smartfóne.